Jak vybírat školní aktovku

Jak vybírat aktovku

Co by mělo být jasné na první pohled:

Označení "školní" a vyrobeno v souladu s ČSN 79 6506

Označení na visačce výrobku že je jedná o školní aktovku nebo školní batoh a že jsou vyrobeny v souladu ČSN 79 6506. Jedině aktovka (batoh) vyrobená v souladu s touto normoumůže nést značení jako „školní“!

Pokud tam nenajdete odkaz na tuto normu, tak je velice pravděpodobné, že výrobek některákritéria předepsaná normou nesplňuje a za jistých okolností může být pro školáka nebezpečný.


Prodloužená záruka samozřejmostí

Prodloužená záruka na tři roky by měla být samozřejmou náležitostí výrobků jako jsou školní aktovky nebo batohy a podobné výrobky, které se nakupují pro nástup do školy.

Pokud koupíte školní aktovku nebo batoh na vánoce a ta tuto prodlouženou záruku nemá, tak do nástupu prvňáčka do školy (v tomto období se školní aktovka nebo batoh nepoužívá k danému účelu, spíše slouží jako ozdoba dětského pokoje) přijdete o plnou třetinu zákonem dané 24měsíční lhůty.


Bezpečnostní prvky (retroreflexivní)

Bezpečnostní prvky zejména retroreflexivní za snížené viditelnosti světlo reflektorů aut odrážející pásek šířky minimálně 25mm našitý nejen na předním dílu, ale zejména, a to zdůrazňuji, zejména na obou bocích výrobku.

Největší nebezpečí vašemu školákovi hrozí při přecházení komunikace, kdy do směru jízdy vozidel je natočen bokem a vizuálně již není schopen tento směr plně kontrolovat. Na bocích našitý retroreflexivní pásek se za snížené viditelnosti již na velkou vzdálenost (až 3× delší než za normálních podmínek) rozzáří pod dopadajícím světlem reflektorů a řidič může včas reagovat na vzniklou situaci.

Nízká hmotnost - do 1,2kg pro           1. stupeň ZŠ

Váha školních aktovek nebo batohů by měla být co nejnižší. Výše citovaná ČSN připouští max. hmotnost do 1,2kg pro 1.stupeň ZŠ.

Optimální je, při zajištění potřebné konstrukční stability, funkčnosti a životnosti, hmotnost okolo 1,0kg. K dostání jsou i extra lehké školní aktovky, které se váhou dostanou i pod 1 kg. Na trhu jsou však i školní aktovky přesahující tento váhový limit.

Snadno je poznáte podle obhroublé konstrukce nepoužívající odlehčené materiály, dále podle masivních ?gumových? dolních částí a je to znát i při potěžkání v ruce, zejména při porovnání s těmi extra lehkými.

Pro představu se tento váhový rozdíl přibližně rovná hmotnosti třípatrového, psacími potřebami naplněného, penálu a to jistě nechcete aby váš školák navíc nosil.

Nepromokavé materiály, postranice proti dešti, nožičky

To, že školní aktovky nebo školní batohy jsou vyrobeny z nepromokavých materiálů, je dnes již běžným standardem. Není však již samozřejmé, že jejich konstrukce chrání dostatečně obsah školní aktovky nebo batohu před krátkodobým pobytem na dešti.

Pokud se aktovka, nejčastěji to bývá u batohů, uzavírá zdrhovadlem (zipem, kterých bývá i několik) je velká pravděpodobnost zatečenía možného znehodnocení obsahu. U školních aktovek a batohů s těsně přiléhavou klopnou, která má navíc i postranice proti bočnímu dešti, je obsah daleko lépe chráněn.

Obdobný problém může být i se spodní částí aktovky. Pokud postavíte školní aktovku nebo batoh na mokrou podložku a její dno není opatřeno nožičkami, aby se voda nedotýkala přímo dna aktovky, tak sice obsah aktovky chráněn je, ale po nasazení aktovky na záda zteče ulpělá, vesměs špinavá voda a znehodnotí oděv jejího nositele.

Pevnost a stabilita konstrukce

Pevná konstrukce je základem každé kvalitní školní aktovky nebo batohu. Výrobek musí stát pevně na rovné podložce a být stabilní nejen prázdný, ale i při plném zatížení. To v praxi umožní školákovi používat obě ruce na vkládání nebo vykládávání učebních pomůcek.

Pokud je již na první pohled školní aktovka (batoh) pokroucená, nedrží pevně tvar v celém svém objemu, dno nemá pevně spojeno v pravém úhlu se zádovou části, tak se nebude vašemu školákovi nejen dobře nosit, protože obsah aktovky bude táhnout dozadu a dolů a školáček to bude muset vyvažovat nepřirozeným předklonem, který nijak nepřispěje k zdravému vývoji jeho páteře, ale také nebude moci používat obě ruce na vkládání nebo vykládávání učebních pomůcek.

Při výběru školní aktovky nebo batohu nenechte odvést svoji pozornost k očím lahodící složité konstrukci polstrování zad a nosných popruhů (některé mají navíc tolik pomocných řemínků a pásků, že bez podrobného návodu se v nich nevyzná ani zkušený horolezec) a zaměřte ji na pevnost a stabilitu celé konstrukce. Polstrování zad a tvarované řemeny má již každá.


Čeho si povšimnout při dalším zkoumání?

Obsluha by měla být jednoduchá a neměla by vyžadovat žádnou speciální dovednost. Pokud je na školní aktovce nebo batohu mnoho zdrhovadel a dráhy jejich rozepínání jsou zakřivené vězte, že to nebude mít váš školák s jejich obsluhou jednoduché.

Klasické aktovkové zámky, nejlépe s reflexními odrazovými sklíčky (další významný bezpečnostní prvek, který na batohu nenajdete) nebo moderní suché zipy na kapsách jsou jednoduché a spolehlivé.

Klopna školní aktovky by měla při odklopení dozadu v této poloze zůstat a samovolně se nevracet zpět, jinak znesnadňuje obsluhu a současně naráží do obličeje školáka.

Vnitřní část by měla být rozdělena na nejméně dvě části pevnou nebo pohyblivou přepážkou pro lepší přehlednost obsahu školní aktovky nebo batohu.

Chcete-li koupit opravdu kvalitní školní aktovku nebo batoh od českého výrobce, která splňuje výše uvedená kritéria, tak jedině od nás.

Najdete nás i na MALL.CZ